LOVEC APARTMENTS

Qebap Në Skarë

Suxhuk Porcion

Аdana Kebap

ZGJEDHJA MË E MIRË PËR MËNGJES

Аdana Kebap

Adana Kebab është një nga varietetet më të shijshme dhe të famshme të qebapit në kuzhinën turke. Popullariteti i saj tashmë ka arritur në cepat e botës. Është quajtur si “Adana Kebab” sepse fillimisht ishte vendosur në qytetin turk të Adana.

Kur e shihni këtë Kebab, mund të mendoni se është thjesht spec i grirë. Sidoqoftë, nuk është kështu. Ekziston një përbërës i veçantë që e ndan këtë qebap nga mishi i grirë në kërp që quhet “bisht yndyre” dhe nuk është e mundur ta burosh atë në asnjë pjesë të botës.

ÇIG QOFTE

“CIG Köfte” ka qenë në kuzhinën turke për më shumë se tre mijë vjet. Ëhtë një nga llojet e lashta ushqimore të rajonit Mesopotamian. Historia e tij gjurmon mbretin Nimrud, një figurë biblike e njohur si “i fuqishmi i tokës” dhe stërnipi i Noes.

Çfarë është köfte (qofte të papërpunuara), është një ushqim mjaft i thjeshtë i bërë nga gruri i copëtuar i përzier me mish të papjekur (nganjëherë) dhe pure domate me shumë erëza. Zakonisht shërbehet në gjethe marule me lëng limoni, është një material harxhimi pikant, i freskët dhe freskues me një larmi recetash nga një vend në tjetrin. Ndonjëherë i bërë me mish viçi të papërpunuar, mish pule ose qengji, shumica e shitësve të rrugëve në Stamboll shërbejnë një stil vegjetarian (akcizë) i bërë nga gruri i zier.

 

LOVEC APARTMENTS
APARTMANTE NE QENDËR TË QYTETIT TË GOSTIVARIT